W trosce o nasze najmłodsze pociechy, wychowawcy przedszkola „Leśna Kraina” stworzyli Autorski Program Adaptacyjny. Celem zajęć jest łagodne wprowadzenie dziecka w świat przedszkola. Dzieci biorą udział w zabawach ruchowych, plastycznych, integrując się z innymi. Jesteśmy pewni, że podczas kolejnych zajęć, dziecku będzie coraz łatwiej rozstać się z Rodzicami.
KOCHANI RODZICE
JAK ROZSTAĆ SIĘ Z MALUCHEM
Dla trzylatka lub dwu i półlatka rozstanie z rodzicami to mała rewolucja.
Co prawda nowe miejsce zachwyca kolorami, zabawkami i miłą panią ale nie ma tu przecież rodziców! Tak właśnie myśli maluszek.
Rozstanie z dzieckiem powinno trwać jak najkrócej – to podstawowa i naczelna zasada!!
Można dziecku pomóc się przebrać, pocałować na pożegnanie, powiedzieć, że miejsce w jakim zostawiamy dziecko jest przyjazne i kolorowe, i że na pewno będzie mu tutaj dobrze.
Potem powinno się oddać dziecko w ręce wychowawcy i… wyjść.
Jeśli chcecie Państwo porozmawiać z wychowawcą, zasięgnąć informacji lub spytać o sprawy dotyczące dziecka, należy to robić zawsze na osobności, bez obecności dziecka. Wystarczy powiedzieć o tym nauczycielce w czasie oddawania dziecka. Pani wyjdzie po chwili i udzieli pomocy. Po oddaniu dziecka pod opiekę nauczyciela, nie można luż wracać na salę lub wchodzić i pokazywać się po kilku minutach, gdyż potęgujemy stres dziecka, które będzie myślało, że rodzic jest zawsze za drzwiami i wróci zawsze gdy dziecko o tym pomyśli.
Nie należy robić smutnej miny, ponieważ dziecko pomyśli, że skoro rodzice się martwią, to ono także nie ma powodu do radości. Zapewnij dziecko, że odbierzesz je o określonej porze: np. zaraz po leżakowaniu, lub po obiedzie. Trzeba być w tej kwestii słownym i punktualnym, by dziecko nie poczuło się oszukane.
Można dziecku podpowiedzieć, by znalazło sobie w sali ulubioną zabawkę, bo zabawkom wolno w przedszkolu to czego nie wolno rodzicom – czyli zostać z dzieckiem!
Stres związany z rozstaniem jest krótkotrwały i ma miejsce tylko kilka minut po rozstaniu z rodzicem! Dzieci szybciutko się uspokajają i zaczynają bawić. Przedszkole jest miejscem przyjaznym dziecku i tak właśnie powinien odczuwać to maluch. Rodzice mają zasadniczy i decydujący wpływ na samopoczucie dzieci i sposób ich adaptacji w przedszkolu.